Wyeliminować płatności za pobraniem

ECOM_08_32.jpg
nr 8/2018

Materiał powstał przy współpracy z partnerem:

logo_isystems.jpg
 • Jak zmniejszyć liczbę zamówień z płatnością za pobraniem?
 • Jak zachęcić klientów do wyboru innych form płatności?
 • Jakie rozwiązania wdrożyć, aby klient czuł się bezpiecznie, dokonując zakupów w sklepie?

Optymistyczne prognozy sprawiają, że przedsiębiorczy Polacy coraz chętniej oferują swoje produkty i usługi poprzez sklepy internetowe. Obecnie na krajowym rynku funkcjonuje ponad 25 tys. tego typu podmiotów, a każdego roku pojawia się ponad 6 tys. nowych1. Wielu z nich jednak szybko zamyka uruchomiony z euforią biznes. Ogromna konkurencja sprawia bowiem, że firmy nie zawsze są w stanie zyskać zaufanie konsumentów i przebić się ze swoją ofertą na jakże trudnym rynku. Jednym z kluczowych elementów przy budowaniu lojalności klientów są formy finalizacji zakupów. 1

Z najnowszego badania Mobile Institute wykonanego na zlecenie AdRetail wynika, że nadal co drugi Polak, dokonując zakupów w placówkach handlowych, jako najbardziej dogodny sposób płatności wybiera gotówkę. Liczba ta jednak w ciągu najbliższej dekady ma się zmniejszyć do 25%, ponieważ tradycyjne formy finalizacji preferowane są głównie na wsiach oraz w mniejszych miejscowościach. W większych miastach wygrywają natomiast płatności elektroniczne. Do płatniczych trendów zaliczyć należy przede wszystkim karty, które wybierane są przez 42% ludzi, głównie z miast między 50 a 100 tys. mieszkańców oraz od 100 do 200 tys. mieszkańców. W miastach liczących powyżej 500 tys. mieszkańców ex aequo zwyciężyły karty oraz tradycyjna forma płatności2. Popularność kart płatniczych potwierdza także badanie przeprowadzone w ramach kampanii społecznej „Warto Bezgotówkowo”, koordynowanej przez Warszawski Instytut Bankowości3. Według niego Polacy posiadają niemal 38 mln kart, z czego prawie 80% to karty zbliżeniowe. Zadziwia również liczba osób lubiących finalizować transakcje za pośrednictwem smartfona. Raport wykazał, że ten rodzaj płatności wybiera obecnie około 5 mln Polaków. Ponownie, zgodnie z raportem Mobile Institute – Blik, NFC/ HCE oraz Android Pay wybiera łącznie 49% mieszkańców miast od 200 do 500 tys. osób oraz około 43% zamieszkujących miasta między 50 a 100 tys. mieszkańców.

Podobnie jak w przypadku placówek handlowych, tak i w e-commerce istnieje rozbieżność między ulubionymi formami płatności Polaków. Raport „E-commerce w Polsce 2017” pokazuje, że 62% internautów jako model płatności zachęcający do zakupów przez internet uznaje szybkie przelewy dokonywane poprzez serwisy płatności, drugą nadal popularną formą jest płatność gotówką za pobraniem. Ten sposób wybrało aż 39% respondentów. Przelew tradycyjny z wpisaniem numeru rachunku zaznaczyło 27% ankietowanych, natomiast niewiele mniej, bo prawie co czwarty badany lubi płacić gotówką, wybierając osobisty odbiór w sklepie. Tylko 22% badanych przyznało, że chętnie dokonuje zakupów internetowych w chwili, gdy może zapłacić kartą płatniczą, a jedynie co dziesiąta osoba podczas składania zamówienia preferuje płatność mobilną (np. Blik). Zarówno finalizacja SMS-em, jak i płatność z odroczonym terminem osiągnęły jedynie kilkuprocentowy wynik, świadczący o tym, że są to formy, które w naszym kraju będą dopiero się rozwijać4.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Drukuj

Zobacz również

Tylko on-line nr 8/2018

E‑handel w niedzielę

 • Jak wykorzystać zakaz handlu w niedzielę do zwiększenia sprzedaży w swoim e-sklepie?
 • Na jakich elementach skupić się w komunikacji z klientami, zwłaszcza tymi, którzy do tej pory sporadycznie robili zakupy on-line?
 • W jaki sposób największe sklepy internetowe wykorzystują zakaz handlu w niedzielę do komunikacji z klientami?
Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 8/2018

Storytelling w e‑sklepie

ECOM_08_01.jpg
 • W jaki sposób storytelling wpływa na sprzedaż?
 • Jak wykorzystać storytelling w e-commerce?
 • O czym należy pamiętać tworząc historie dla swojego sklepu?
Czytaj więcej
Tylko on-line nr 8/2018

E‑handel bez granic

 • Jak przygotować swój sklep do ekspansji na inne rynki?
 • O co należy zadbać, aby sprzedaż na nowe rynki miała szanse powodzenia?
 • Jak wybrać rynek, który będzie najlepszy dla twojej oferty?
Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama