• Jakie wyzwania stawia pandemia COVID-19 rynkowi logistycznemu i magazynowemu?
  • W jaki sposób magazyny obecnie konkurują o klientów z branży e-commerce?
  • Jak transformacja cyfrowa wpływa na ofertę kupna i najmu powierzchni magazynowych?
Magazyny ostatniej mili. Pandemia sprzyja magazynom blisko miast i nowym technologiom

Materiał powstał przy współpracy z partnerem:

CBRE

Pandemia napędza rozwój rynku magazynowego. Znaczący udział w tym procesie ma e-commerce, który jednocześnie stawia przed branżą logistyczną nowe wyzwania. Są to przede wszystkim presja odpowiednio wysokiej dostępności produktów i maksymalnie szybkiej dostawy – tego oczekują konsumenci. Dlatego na znaczeniu zyskuje cyfryzacja, automatyzacja i robotyzacja procesów w magazynach oraz ich lokalizacja. Wśród nowych inwestycji w czasach pandemii nie brakuje magazynów ostatniej mili, położonych na obrzeżach dużych miast, które wyraźnie usprawniają dostawy i zwroty produktów.

Z dużą cyfrową transformacją w sektorze magazynowym tak naprawdę mieliśmy do czynienia już kilka lat temu. Obecnie wszystkie procesy są skomputeryzowane, ale wciąż jest jeszcze przestrzeń do rozwoju. W tej chwili nie ma już magazynów, w których opisuje się coś ręcznie – wszystko ma specjalny kod. To nie tylko kwestia przyspieszenia procesów i oszczędności czasu, ale też lepszej organizacji i ograniczenia kosztów. Wszystkie operacje w magazynach są oparte na systemach informatycznych i firmy nie wyobrażają sobie działania bez cyfrowego wsparcia. Sytuacja związana z pandemią dodatkowo zwiększa znaczenie informatyzacji w sektorze i ją przyspiesza. Rozwój sprzedaży internetowej wymaga szybkich i precyzyjnych systemów, co wiąże się z potrzebą posiadania bardzo zaawansowanych innowacji. Dlatego firmy szczególnie doceniają rozwój i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań w magazynach. Z naszych danych wynika, że dla 88% przedstawicieli firm logistycznych, produkcyjnych i handlowych wdrożenie rozwiązań technologicznych jest kluczowe w uzyskiwaniu przewagi konkurencyjnej. Jeszcze rok wcześniej uważało tak 7 na 10 zapytanych. Wszystko wskazuje na to, że sytuacja związana z pandemią przyspieszy ten wzrost w kolejnych miesiącach, bo firmy, które jeszcze przed pandemią nie były gotowe na automatyzację, teraz nie mają już wyjścia i muszą ją wdrożyć.

Innowacje na polskim rynku wciąż w rozwoju

Automatyzacja procesów w magazynach wspiera m.in. wydajność, transparentność operacyjną i współpracę z klientami. Przedsiębiorstwa doskonale zdają sobie sprawę z tego potencjału i chcą go rozwijać. Z naszych danych wynika, że dla 22% przedstawicieli firm logistycznych, produkcyjnych i handlowych w najbliższych latach kluczowa będzie automatyzacja i robotyka, 20% za najważniejsze dla branży uważa big data i blockchain, a 19% chce stawiać na aktualizację lub wymianę istniejących rozwiązań. W naszej pracy obserwujemy coraz większą liczbę projektów uwzględniających automatyzację procesów, tego typu obiekty powstają już w wielu lokalizacjach. Na przykład w pełni zautomatyzowana powierzchnia magazynowa, przy której wyborze doradzaliśmy, wykorzystująca zaawansowane technologicznie roboty, powstaje obecnie w Goleniowie. Budowany przez dewelopera 7R magazyn BTS dla szwedzkiej spółki Hultafors Group zostanie oddany do użytku w 2021 roku. Spośród innych tego typu obiektów wyróżnia go system automatyzacji AutoStore, do szybkiego i efektywnego składowania oraz kompletacji zamówień. Warto podkreślić, że jest to rozwiązanie premierowe – będzie to pierwszy tego typu system w Polsce. Dodatkowo, instalacja zostanie zabezpieczona ponadstandardowymi urządzeniami przeciwpożarowymi.

Co ważne, nowoczesne rozwiązania w magazynach pozwalają firmom lepiej spełniać warunki zrównoważonego rozwoju i działać bez szkody dla środowiska. Inwestorzy rynku magazynowo-przemysłowego coraz chętniej sięgają po certyfikaty LEED oraz BREEAM, które świadczą o przyjazności budynku dla środowiska, m.in. w zakresie zużycia energii, emisji zanieczyszczeń, zużycia wody czy jakości środowiska wewnętrznego. Tego typu rozwiązania stanowią ważny atut w walce o najemców, z których wielu wdrożyło zasady zrównoważonego rozwoju wewnątrz swojej organizacji i oczekują tego samego od swoich partnerów. Z naszych danych wynika, że w całej Europie aż 93% inwestorów deklaruje uwzględnianie w swoich decyzjach kwestii związanych ze zrównoważonym rozwojem. Z przyjemnością obserwujemy, jak z roku na rok podnoszą się standardy w magazynach.

Jeżeli chodzi o innowacje, takie jak wykorzystywanie dronów do transportowania przesyłek, to w Polsce pojawiły się pierwsze próby takich działań. Związane były jednak z branżą medyczną, której potrzeby są obecnie na pierwszym planie i wymagają innowacyjnego podejścia. Pandemia może przyspieszyć rozwój takich inicjatyw, ponieważ znacząco usprawniają one dostarczanie niezbędnych produktów osobom np. na kwarantannie. W przyszłości drony faktycznie mogą być wykorzystywane do dostarczania także komercyjnych przesyłek.

Pozostałe 52% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Zobacz również

Dropshipping. 3... 2... 1... Start!

Dropshipping. 3... 2... 1... Start!
  • W czym tkwi istota dropshippingu?
  • Jakie wady i zalety ma ten model logistyczny?
  • Ile można na nim zarobić i kto może z niego skorzystać?
Czytaj więcej

Zwrot zakupów ‑ problem czy przewaga konkurencyjna?

Zwrot zakupów - problem czy przewaga konkurencyjna?
  • Jak budować właściwą politykę zwrotów?
  • Czy jest się czego bać?
  • Jak widzieć zwroty – to kłopot czy szansa?
Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama