• Jak sprawić, by moment rozpakowywania przesyłki był dla klienta ważniejszy od samego produktu?
 • Jak wykorzystać potencjał opakowania do utrwalania własnej marki w świadomości klientów i budowania lojalności?
 • Jakie przesłanie powinno nieść ze sobą opakowanie przesyłki?

W 2006 r. na YouTube ukazał się pierwszy film z gatunku unboxing. Od tamtej pory publikowanie nagrań przedstawiających wyjmowanie z pudełka produktu zamówionego przez Internet stało się swego rodzaju zjawiskiem społecznościowym. Dziś mamy już tysiące takich filmików. A wszystko dlatego, że otwieranie przesyłek sprawia klientom wielką frajdę. Przypomina rozpakowywanie prezentów gwiazdkowych.

Klient jest pierwszym i ostatnim ogniwem łańcucha logistycznego w e-commerce. Najpierw inicjuje zakup produktu przez Internet, a na koniec odbiera go z rąk kuriera. Stąd unboxing, unpacking, opening czy unwrapping stanowi dla niego jeden z najważniejszych momentów procesu zakupowego.

Inwestycja w customer experience

Zdaniem Konrada Kwiatkowskiego, marketing menedżera w Zapakuj.to: „Sposób, w jaki przesyłka dociera do klienta, oraz to, jak została zapakowana, staje się elementem całego doświadczenia zakupowego. Badania przeprowadzone w USA pokazują, że ponad 40% osób uważa, że produkt był wart swojej ceny, jeśli otrzymało go w ładnym opakowaniu, a 39% ankietowanych przyznaje, że umieszcza w social mediach zdjęcie przesyłki zaraz po odebraniu jej od kuriera”. Chętnie robią tak np. klientki sklepu internetowego zajmującego się sprzedażą boxów subskrypcyjnych z tamponami. Eleganckie pudełko, estetyczne foliopaki i miłe gratisy – to już niemal wizytówka marki Le Parcel. Taka przesyłka to również idealny pretekst do opisania w mediach ceremoniału „wielkiego otwarcia”.

Rys. 1. Przykładowa przesyłka ze sklepu LeParcel.com

Źródło: http://www.thedieline.com/blog/2014/8/20/le-parcel-2015-packaging-system>.

Nośnik wizerunku

Obrandowana taśma klejąca już dzisiaj nie wystarczy, by utrwalić markę w świadomości klienta i wytworzyć z nim więź. Zamiast anonimowym kartonem, opakowanie powinno stać się nośnikiem wizerunku, wyróżnikiem marki. Bardzo często klienci dają opakowaniom drugie życie. Trzymają w nich swoje bibeloty, ważne dokumenty albo buty. Estetyczne i trwałe opakowanie posłuży im na długo i za każdym razem będzie przypominać o marce sklepu. Dlatego warto maksymalnie wykorzystać szansę, którą daje opakowanie – zarówno na poziomie komunikacji, jak i identyfikacji wizualnej.

W sklepie R-GOL.com produkty premium, jak np. profesjonalne modele butów piłkarskich, umieszczane są w specjalnych obrandowanych pudełkach. – Takie opakowania stanowią element identyfikacji i budują pozytywny wizerunek firmy. Projekt został przygotowany przez nasz dział graficzny z uwzględnieniem zasad zapisanych w Księdze Znaku. Skupiamy się na wykorzystaniu kolorystyki kojarzonej z naszym sklepem, ekspozycji logo oraz naszego hasła #ZnamySięZPiłki. To właśnie opakowanie jest pierwszym elementem, z którym spotyka się klient, odbierając zamówiony towar. A jak wiemy, pierwsze wrażenie jest najważniejsze – wyjaśnia Dawid Mieczkowski, specjalista ds. marketingu w firmie R-GOL.com.

Rys. 2. Opakowanie produktu Premium w sklepie R-GOL.com

Źródło: R-GOL.com.

Także twórcy sklepu Koszulkowo.com wykorzystują opakowanie do promowania marki i budowania komunikacji z klientem. – Od kilku lat jesteśmy wierni jednemu projektowi. Jest to dość prosty kartonik, z jednokolorowym nadrukiem. Na opakowaniu znajduje się nasze logo oraz dość osobista wiadomość i swego rodzaju opowieść, która wprowadza klienta do naszego świata. Staramy się również dbać o detale. W środku zamówienia można znaleźć pocztówkę z Białegostoku (bo to właśnie w Białymstoku znajduje się nasza siedziba oraz cała produkcja), na której „przemyciliśmy” instrukcję prania oraz dbania o koszulkę tak, aby służyła właścicielowi jak najdłużej – mówi Katarzyna Pura, dyrektor ds. e-commerce w Koszulkowo.com.

Rys. 3. Opakowania sklepu Koszulkowo.com

Źródło: koszulkowo.com.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Drukuj

Zobacz również

Prokliencka polityka zwrotów

ECOM_06_50.jpg
 • Jak zmniejszyć liczbę zwrotów w swoim sklepie?
 • Jak powinien wyglądać proces obsługi zwrotów, aby nie zniechęcał klienta do zakupów?
 • Co zrobić, aby zwroty przynosiły korzyści i wpływały pozytywnie na sprzedaż?
Czytaj więcej
Tylko on-line nr 6/2018

Psychologia e‑klienta

ka_hand_cart.jpg
 • Jak przyspieszyć decyzje zakupowe klientów?
 • W jaki sposób budować ich lojalność?
 • Jakie kolor buttonów Call To Action wpływa na ich skuteczność?
Czytaj więcej
Tylko on-line nr 6/2018

Bad Call to Action

 • Jak stworzyć Call To Action, które zachęci użytkownika do działania?
 • Gdzie najlepiej umiejscowić Call To Action?
 • Jakie błędy popełniane przy tworzeniu Call To Action zniechęcają odbiorców i obniżają skuteczność komunikacji?
Czytaj więcej

Numer bieżący

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama