• Jak działa marketing afiliacyjny?
 • Jakie formy reklamy są wykorzystywane w marketingu afiliacyjnym?
 • Jakie są modele rozliczania się w ramach marketingu afiliacyjnego?

Współczesny e-konsument jest coraz mniej wrażliwy na „tradycyjną” reklamę internetową. Takie zjawisko stanowi wyzwanie dla marketerów, którzy cały czas poszukują najbardziej efektywnych metod oddziaływania na zachowania zakupowe wirtualnych nabywców. Jednym z takich rozwiązań jest marketing afiliacyjny i programy partnerskie. Co wyróżnia je spośród różnych form reklamy displayowej?

Program afiliacyjny, czyli co?

Programy afiliacyjne (in. partnerskie) nie są niczym nowym. Najogólniej można je scharakteryzować jako model współpracy między reklamodawcą (podmiotem zamawiającym lub zlecającym reklamę) a właścicielem strony, serwisu lub bloga, na których reklama ma się wyświetlać. W ramach tej współpracy zleceniobiorca zobowiązuje się do opublikowania reklamy w określonym formacie, co ma generować ruch na stronie wskazanej przez reklamodawcę. Za publikację reklamy właściciel strony otrzymuje wynagrodzenie.

Dziś afiliacja nie ogranicza się tylko do stron internetowych, ale coraz chętniej wykorzystywana jest w ramach profili influencerów w mediach społecznościowych. Rekomendacje twórców internetowych mogą skutecznie oddziaływać na zachowania osób, które zapoznają się z publikowanymi przez nich treściami.

Jak działa marketing afiliacyjny?

Mechanizm działania marketingu afiliacyjnego można opisać w kilku krokach. Pierwszym z nich jest wybór wydawcy lub sieci afiliacyjnej przez reklamodawcę. Następnie ustalana jest odpowiednia forma działań reklamowych (np. link, baner, widget itp.). Po uruchomieniu kampanii użytkownik odwiedzający stronę wydawcy ma kontakt z reklamą. Jeśli ta go zainteresuje, klika w reklamę, po czym jest przenoszony na stronę reklamodawcy, gdzie może dokonać zakupu lub podjąć inne działanie. Oprogramowanie trackingujące śledzi zachowania użytkownika i rejestruje dane dotyczące transakcji za pomocą ciasteczek. Te dane są następnie przekazywane do sieci afiliacyjnej. Na tej podstawie następuje rozliczenie reklamodawcy z wydawcą w takim modelu, jaki wybrały współpracujące ze sobą strony.

Formy rozliczenia za reklamę

To, w jaki sposób nastąpi rozliczenie współpracy zależy od umowy reklamodawcy z właścicielem strony lub profilu. W praktyce często stosowanym rozwiązaniem jest model CPC (ang. cost per click), w ramach którego właściciel serwisu otrzymuje określoną opłatę za każde kliknięcie w link lub baner prowadzący do strony reklamodawcy. Nie ma tu jednak znaczenia to, czy klient po wejściu na stronę zamówi produkt, czy też nie. Innym rozwiązaniem jest rozliczenie w modelu CPL (ang. cost per lead). W tym przypadku reklamodawca otrzymuje wynagrodzenie, o ile użytkownik po przejściu na stronę reklamodawcy wykona konkretne działanie, np. wypełni formularz zgłoszeniowy, zostawi dane kontaktowe, zapisze się do newslettera itp.

Sklepy internetowe korzystające z programów partnerskich często wybierają również rozliczenie w modelu CPS (ang. cost per sale), gdzie reklamodawca płaci właścicielowi strony określony procent od wartości sprzedaży, wygenerowanej przez użytkowników, którzy kliknęli reklamowany link lub baner. Rozliczeniem w tym modelu mogą być objęte wszystkie produkty dostępne na stronie sklepu lub tylko określone ich rodzaje. Zdecydowanie najrzadziej stosowanym rozwiązaniem jest rozliczanie się w modelu CPM (ang. cost per mille), gdzie reklamodawca płaci za każde 1000 wyświetleń reklamy. Niekiedy spotykane są również modele mieszane zakładające, że strony rozliczają się jednocześnie w dwóch lub nawet trzech modelach, stosując przy tym różne stawki.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Jak świętować Black Friday cały rok?

ECOM_14_36.jpg
 • Kiedy rabaty, promocje i wyprzedaże mają szansę stać się transakcjami win-win?
 • Jak sprawdzić efektywność polityki rabatowej?
 • Jak rabatować, żeby faktycznie podnieść sprzedaż?
Czytaj więcej

Jak nie współpracować z influencerami?

ECOM_14_26.jpg
 • Jaką strategią się kierować, by zachować ostrożność?
 • Jaki influencer sprawdzi się w naszej branży?
 • Czego unikać przy współpracy z influencerem?
Czytaj więcej

Marketing Automation w e‑sprzedaży

ECOM_13_39.jpg
 • Z jakich powodów automatyzuje się procesy w marketingu?
 • Jakie korzyści daje firmom MA?
 • Które procesy w marketingu nie zawsze nadają się do automatyzacji?
Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama