Bezpieczeństwo dzięki SSL

ECOM_04_48.jpg
  • Dlaczego warto zabezpieczyć stronę sklepu certyfikatem SSL?
  • Czym różnią się certyfikaty SSL?
  • Jakie kryteria wziąć pod uwagę, wybierając certyfikat SSL dla swojego sklepu?

Certyfikat SSL (ang. Secure Socket Layer) spełnia podwójną funkcję: po pierwsze jest narzędziem, które zapewnia ochronę stron internetowych, po drugie – dzięki szyfrowaniu przesyłanych informacji – pozwala na zachowanie poufności danych, które są przekazywane drogą elektroniczną. Dziś jego posiadanie jest nie tylko wyrazem troski administratora sklepu o zachowanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa użytkowników, ale często stanowi obowiązek. Strony bez HTTPS w wyszukiwarce Google są opisywane jako „niebezpieczne”, spada również ich pozycja w wynikach wyszukiwania.

Ogólnie certyfikat SSL można scharakteryzować jako protokół sieciowy wykorzystywany do zabezpieczania połączeń sieciowych. Pozwala on zachować poufność danych przesyłanych nie tylko za pośrednictwem stron internetowych, ale również poczty elektronicznej czy serwerów FTP. Początkowo certyfikat ten stosowano głównie w bankowości elektronicznej, a także w dużych sklepach internetowych. Obecnie jest on coraz częściej spotykany nawet w przypadku małych firmowych stron internetowych, szczególnie tych, na których użytkownicy wypełniają formularz kontaktowy.

Działanie certyfikatu

Sposób działania certyfikatu jest dość prosty. W przypadku stron internetowych niezabezpieczonych SSL informacje, jakie wpisuje użytkownik, są przesyłane do serwera w formie otwartego tekstu. Takie dane mogą łatwo dostać się w niepowołane ręce, a ich odczytanie i nieuprawnione wykorzystanie jest stosunkowo proste. Zastosowanie certyfikatu SSL sprawia, że komunikacja na linii strona internetowa-serwer odbywa się w sposób zaszyfrowany. W tym celu już na początku połączenia automatycznie ustalane są algorytmy szyfrujące i klucze służące do ich odkodowania. Sposób działania certyfikatu SSL przedstawiono na Rysunku 1.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Załączniki do artykułu
Drukuj

Zobacz również

Polecamy

Archiwum